Wydawałoby się, że zrzeczenie się swojej części mieszkania albo oddanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli to szybki i skuteczny sposób na […]
Wielu posiadaczy domów, działek czy innych gruntów i budynków w Polsce uregulowało już podatek od nieruchomości w terminie płatności pierwszej raty. Właściciele nieruchomości co roku muszą spełniać ten obowiązek podatkowy. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są stawki podatku od nieruchomości w 2024 roku, a także kto jest zobowiązany do zapłaty podatku.
Czym jest podatek od nieruchomości? To danina przekazywana na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, obowiązująca za użytkowanie gruntów związanych, budynków mieszkalnych lub budowli użytkowych. To obowiązkowe świadczenie, wynikające z Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z płacenia podatku od nieruchomości zwolnieni są nieliczni.
Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości płacą osoby będące właścicielami nieruchomości lub potwierdzonymi dzierżawcami. Do opłaty podatku zobowiązani są także tzw. posiadacze samoistni czy osoby mieniące się użytkownikami wieczystymi gruntów, czy budowli. Od tej zasady są wyjątki, natomiast co do zasady, obowiązek zapłaty podatku obejmuje każdego, kto korzysta z gruntów.
Co więcej, podatek od nieruchomości zapłacą też osoby, które korzystają z obiektów budowlanych i mają ograniczone prawo do korzystania z gruntów. Są to np. właściciele nieruchomości mieszkalnych w blokach wielorodzinnych (czyli właściciele mieszkań lub osoby mające lokal do działalności gospodarczej).
Powstanie obowiązku podatkowego liczy się od pierwszego dnia miesiąca, następującego po zakupie nieruchomości, najmie lub dzierżawie. Ustawa określa to jako "okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego".
Czy spółki nieposiadające osobowości prawnej, czy inne firmy też płacą podatek?
Co z osobami, które trudnią się prowadzeniem działalności gospodarczej? Co do zasady, przedsiębiorcy nieposiadający osobowości prawnej oraz osoby prawne, które są posiadaczami nieruchomości muszą płacić podatek i jest on zwykle dużo wyższy niż ten, który płacą osoby fizyczne.
W kilku przypadkach ustawodawca zezwala na zwolnienie z opłacania podatku od nieruchomości. Wyjątek np. dotyczy gruntów rolnych. Osoby prawne lub osoby fizyczne, które mają użytki rolne i wykorzystują je na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze rolnym tj. do uprawy roślin, prowadzenia pasiek, hodowli zwierząt itd.
Poza tym jednostki samorządowe mogą dokonać także zwolnień podatkowych z innego tytułu prawnego obiektu, przypisanego do działalności gospodarczej np. obiektów budowlanych przeznaczonych na żłobki czy przedszkola. Na jakie wyjątki może jeszcze powołać się gmina?
- Nieruchomości związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
- Grunty lub części gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa.
- Zabytki, obiekty muzealne, obiekty kultury.
- Obiekty znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.
- Grunty stanowiące nieużytki.
Przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z podatku, jeżeli prowadzoną działalnością gospodarczą jest np. zakład pracy chronionej lub firma badawczo-rozwojowa. Dodajmy, że to gmina wskazuje, kogo chce, a kogo nie chce zwolnić z pobierania daniny.
Podatek od nieruchomości - jakie są stawki w 2024 roku?
Stawka podatku może się znacznie różnić, w zależności od miejsca położenia przedmiotów opodatkowania, czyli gruntów lub nieruchomości. Czynników wpływających na wysokość daniny jest wiele. Wspólne są natomiast terminy ustalania stawek.
Kiedy właściciele budynków mieszkalnych, czy osoby trudniące się prowadzeniem działalności gospodarczej dowiedzą się, jak duży podatek muszą zapłacić? Wskazaniem wysokości podatku zajmują się odpowiednie organy samorządowe (np. rady gmin czy miast) i mają na to czas do końca roku poprzedzającego rok podatkowy.
Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości?
Wysokość podatku od nieruchomości ustalają jednostki organizacyjne właściwe dla właścicieli nieruchomości. To np. gmina wiejska lub miasto. Stawka podatku nie może być jednak dowolna i jej zakres regulowany jest zarządzeniem Ministra Finansów. Ten określa najwyższe stawki podatku od nieruchomości.
Podkreślmy, że kwota podatku zależy od wielu czynników. To wielkość powierzchni użytkowej lokalu, rodzaj gruntu, liczba zabudowań na działce i prawo do gruntu. Np. w przypadku lokali mieszkalnych w blokach prawo stanowi, że "jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność, lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania". W praktyce obowiązek podatkowy dzieli się na wszystkich właścicieli mieszkań w danym bloku i jest dzielony według metrażu lokalu.
Maksymalne stawki podatku w 2024 roku
Podane niżej maksymalne stawki podatku zostały ustalone przez Ministra Finansów i dotyczą jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości lub gruntu. Ile wynoszą stawki podatku w 2024 roku?
- Budynek mieszkalny - 1,15 zł
- Budynek przeznaczony do działalności gospodarczej - 33,10 zł
- Budynek przeznaczony do obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 15,50 zł
- Budynek przeznaczony do udzielania świadczeń zdrowotnych - 6,76 zł
- Budynek dla fundacji, stowarzyszenia, statutowej działalności innej organizacji pozarządowej - 11,17 zł
Podatek od nieruchomości 2024 - terminy płatności
Podatek należy zapłacić dopiero, gdy gmina dostarczy nam pismo informujące o wysokości daniny. Następnie podatek od nieruchomości można opłacić w urzędzie stacjonarnie lub wykonując przelew.
Posiadacz nieruchomości płaci podatek w ratach proporcjonalnych. Nie musi opłacać go od razu w całości. Raty można opłacać w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Nie są one objęte żadnymi odsetkami.