Wydawałoby się, że zrzeczenie się swojej części mieszkania albo oddanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli to szybki i skuteczny sposób na […]
Niekiedy trudno jest wyjść z długów. W przypadku nadwyrężenia domowego budżetu pojawiają się nerwy, a pętla zadłużenia coraz mocniej zaciska się na naszej szyi. Do zobowiązań finansowych warto jednak podejść na spokojnie, nawet nie mając pieniędzy na koncie. Istnieje wiele sposób na skuteczną spłatę długów, bez spirali zadłużenia i zaciągania kolejnych pożyczek. Jak wyjść z długów w miarę bezbolesny sposób?
Jeżeli gonią Cię terminy spłaty długów bankowych, jesteś w trudnej sytuacji finansowej i stajesz na najlepszej drodze do tzw. pętli zadłużenia, warto pomyśleć, jak wyjść z długów w rozsądny sposób. Pożyczka pozabankowa na spłatę, której ostatecznie nie będziesz w stanie udźwignąć to najlepsza droga do długów komorniczych, generujących kolejne kłopoty finansowe.
Nadmierne zadłużenie wymaga konsekwentnego podejścia, a osoba zadłużona musi przygotować się na mozolny proces, którego efektem jest dążenie do spłaty zadłużenia. Jak podołać rozsądnej spłacie długów, nie mając pieniędzy i nie wpadając w spiralę długów?
Dlaczego warto na spokojnie podejść do spłaty zadłużenia?
Długoterminowe zobowiązanie pieniężne zawsze wiąże się ze stresem. Osoba, która bierze kredyt, sprawdza swoje możliwości finansowe, przeliczając jak bardzo raty obciążą domowy budżet. Wszystko jest ok, jeżeli wraz z narastającymi odsetkami sytuacja finansowa jest stabilna. Problemy pojawiają się np. gdy stracimy pracę albo, gdy napotykamy kłody w naszej działalności gospodarczej.
Wtedy długi zaczynają rządzić domowym budżetem. Absolutnie konieczne jest rozsądne podejście do spłaty. Opóźniający się w regulowaniu kredyt gotówkowy wzięty w banku czy leasing nie oznacza od razu długów komorniczych. Spłatę długów można w legalny sposób opóźnić, wnioskując np. o wydłużenie okresu spłaty (uzasadniając to utratą płynności finansowej) lub pożyczkę konsolidacyjną i ograniczenie wydatków.
Pierwotny dług nie może być spłacany przez zaciąganie kolejnych. To droga do życia w ciągłym stresie. Firmy pożyczkowe oferujące pożyczki na wysoki procent bazują na klientach, którzy nie są w stanie poradzić sobie ze skalą zadłużenia, a samodzielne wyjście z sytuacji po prostu ich przerasta.
Jak wyjść z długów? Dogadaj się z bankiem lub innym wierzycielem
Pamiętaj, że uczciwy wierzyciel chce, aby dłużnik spłacił zadłużenie. Z tego względu w pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem, leasingodawcą lub inną instytucją, która oczekuje na spłatę rat. To umożliwia rozłożenie długu w czasie lub (w przypadku stałych klientów) nawet na odroczenie płatności w czasie.
Eksperci podkreślają, że przygotowanie nowego planu spłaty w kontakcie z kredytodawcą jest najprostszym sposobem na spokojną spłatę swojego zadłużenia w całości. Warto skontaktować się jednak z bankiem wtedy, gdy zakres Twojego długu jest jeszcze osiągalny do spłacenia i problemy finansowe nie są w fazie krytycznej.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - co to takiego?
Niekiedy sposobem, który umożliwia spłacenie zadłużenia jest upadłość konsumencka. Jak wyjść z długów przy jej wykorzystaniu? To możliwość regulowania długu, przy korzystaniu z rozwiązań sądowych. Upadłość jest sensownym wyjściem dla osób, które chcą szybciej wykaraskać się z trudnej sytuacji pieniężnej i godzą się na utratę własnego majątku (podlegającego kontrolowanej egzekucji komorniczej).
Jak odbywa się upadłość konsumencka? Dłużnik powinien zgłosić się do sądu, podając m.in. swoje dane (w tym miejsce zamieszkania), opisując zobowiązania finansowe i opisując powody wpływające na opóźniającą się lub niemożliwą spłatę długu. Podczas rozprawy sąd wskazuje, w jaki sposób pozbyć się zobowiązania i wyznacza tryb wyprzedaży majątku dłużnika. Egzekucją komorniczą może być objęte w tym przypadku np. mieszkanie, telewizor, samochód albo oszczędności.
Dlaczego jest to tak ciekawy sposób dla osób, które chcą pozbyć się długów? Ponieważ w momencie, gdy sąd ogłosi upadłość konsumencką, nienaliczane są odsetki, a Ty de facto zostajesz osobą wolną od zadłużenia. Możesz zacząć życie od nowa.
Kredyt konsolidacyjny - czym jest i co warto o nim widzieć?
W wyjściu z problemów z długami może pomóc kredyt konsolidacyjny. To rozwiązanie adresowane dla osób, które mają wiele kredytów, pożyczek czy innych zobowiązań, najczęściej w kilku instytucjach finansowych. Jak działa tego rodzaju usługa? Skierowana jest najczęściej do osób fizycznych, ale też do firm. Bank (lub inna instytucja finansowa) spłaca pełną kwotę zadłużenia, które następnie należy spłacić w jednym miejscu.
Dlaczego to korzystne? Ponieważ wychodzisz ze spirali długów i jesteś "czysty". Twoje dotychczasowe zadłużenie jest rozpisane na większą liczbę rat, ale dużo niższych niż suma wcześniejszych zobowiązań miesięcznych. Łatwiej jest więc spłacić długi, wykorzystując ich konsolidację. Wadą takiego rozwiązania są ostatecznie wyższe odsetki (bank konsolidujący kredyty musi na czymś zarobić).
Spłatę długów powiąż ze sprzedażą nieruchomości - to możliwe!
Poduszkę bezpieczeństwa dla osób, które spłacają więcej niż jeden kredyt może stanowić też mieszkanie. Wystarczy skorzystać z oferty tzw. skupu nieruchomości. To dobry sposób, jeżeli chcesz szybko spłacić dług, masz nieruchomość na sprzedaż i chcesz się jej efektywnie pozbyć. Inwestor sprawdzi stan Twojego mieszkania lub domu i dokona fachowej wyceny. W przypadku, gdy warunki będą dla Ciebie korzystne - natychmiast otrzymasz pieniądze w gotówce lub poprzez przelew.
Cena nieruchomości w skupach zależy od parametrów i stanu mieszkania, miejsca zamieszkania, wielkości nieruchomości, pozostawionego wyposażenia itd. To świetne rozwiązanie dla osób, które np. mają dwa mieszkania i jedno chcą przeznaczyć na spłacenie dużej pożyczki.
Pamiętaj, że po spłaceniu swojego ostatniego długu nie warto brać kolejnych kredytów czy pożyczek. Dobrze jest w następnych miesiącach zbudować poduszkę finansową w postaci oszczędności. Dzięki temu instytucje finansowe zwiększą zaufanie do Ciebie i - w razie jakichkolwiek problemów ze stabilnością pracy - nie będziesz mieć problemów ze spłatą zadłużenia.